Pytania i odpowiedzi
Programowanie modułu GPRS-T1
Od dłuższego czasu w ofercie firmy SATEL znajduje się konwerter monitoringu telefonicznego na transmisję GPRS/SMS znany pod symbolem GPRS-T1. Pomimo że sprzedawany jest już około dwóch lat w dalszym ciągu jest mało popularnym urządzeniem pomimo jego dużej uniwersalności.
Jak działa moduł GPRS-T1 i co można uzyskać przy jego zastosowaniu ?
Moduł ten może współpracować z każdą centralą alarmową wyposażoną w dialer telefoniczny obsługujący analogową linię telefoniczną . Moduł komunikuje się z centralą poprzez wyjście linii telefonicznej symulując jej obecność. Trzeba pamiętać że wejścia modułu ani wyjścia centrali nie wolno łączyć z wówczas z rzeczywistą linią telefoniczną . Zadaniem modułu jest wysyłanie transmisją GPRS do stacji SMA kodów alarmowych które otrzymuje za pośrednictwem sztucznej linii telefonicznej z centrali alarmowej. Dodatkowo urządzenie pozwala na wysłanie 32 dowolnych wiadomości SMS na cztery numery telefonów. Wysłanie tych wiadomości zależne jest od otrzymania odpowiednich kodów alarmowych z centrali. W efekcie otrzymujemy system który precyzyjnie jest w stanie podać właścicielowi aktualne informacje na temat usterek bądź sytuacji alarmowych występujących w jego systemie.
Zdając sobie sprawę że głównym powodem małego zainteresowania tym modułem jest obawa przed jego programowaniem postanowiliśmy przybliżyć zagadnienia programowania które mają najszersze zastosowanie czyli programowanie wiadomości SMS. W celu lepszego zobrazowania, posłużymy się zrzutami z programowania istotnych dla tego celu parametrów centrali alarmowej oraz modułu GPRS-T1. Ponieważ moduł może współpracować z dowolna centralą, pokażemy konfigurację z centralą EVO . Na początek programujemy numer telefonu . Jest to wymyślony przez nas dowolny numer . W tym przypadku jest to "666" . Kolejnym krokiem jest zaprogramowanie formatu transmisji jaką będzie wykorzystywał dialer centrali alarmowej . Ponieważ GPRS-T1 obsługuje format CID oraz Ademco , wybraliśmy Ademco bo w tym formacie możemy przydzielić dowolne kody alarmowe dla wybranych zdarzeń. W tej samej zakładce programujemy identyfikatory poszczególnych partycji . W naszej centrali jest pięć partycji którym przypisaliśmy następujące identyfikatory : P1- 1111 ; P2-2222; P3- 3333; P4- 4444; P5- 5555.(Jeżeli centrala ma również współpracować ze stacją SMA , identyfikatory partycji oraz kody zdarzeń i format transmisji wybiera Agencja Ochrony) .
Kolejnym krokiem jest przypisanie kodów alarmowych dla poszczególnych zdarzeń . Dla przykładu poniżej zrzut z przypisania kodów wysyłanych w przypadku wywołania alarmu z linii alarmowych . W podanym przykładzie linia 3, 4 oraz 11 posiada ten sam kod. Oznacza to ze moduł wyśle wiadomość SMS o tej samej treści zarówno przy naruszeniu linii 3 , 4 jak i 11.
Teraz możemy przystąpić do programowania modułu . Programujemy identyfikator GPRS-T1 . Jest to kod zabezpieczający przed połączeniem sie modułu z komputerem osoby niepowołanej. Wpisujemy PIN zastosowanej karty GSM oraz numer centrum SMS który dla każdego operatora jest inny. Numery znajdziecie w instrukcji programowania dołączanej do modułu. Na dole wpisujemy numery telefonów na które mają być wysłane wiadomości SMS . Jeżeli system ma współpracować ze stacją monitorowania alarmów , musimy również podać adres IP stacji ( dla transmisji GPRS) lub numer telefonu dla połączenia SMS. Podać klucz stacji SMA oraz przydzielony identyfikator obiektu.
W kolejnej zakładce programu programujemy wiadomości SMS oraz parametry transmisji testowej. Jeśli chodzi o transmisję testową to zapewne każdy z Was zauważy że test wysłany przez sam moduł czyli z ustawień w tej zakładce nie gwarantuje nam poprawności działania systemu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyzwalanie raportu testowego poprzez centralę. Wówczas mamy sprawdzenie poprawności działania :
- dialera centrali
- połączenia centrala - moduł
- modułu GPRS-T1.
Niżej w tabelce wpisujemy identyfikatory partycji oraz kody mające wywołać wysłanie komunikatów SMS które wprowadziliśmy w centrali. Dokonujemy wyboru telefonów na które ma być wysłany dany komunikat oraz wpisujemy treść komunikatu SMS. W ten sposób możemy zaprogramować 32 wiadomości SMS przy[pisane do 32 dowolnych kodów zdarzeń.
Bardziej dociekliwych zapraszam do przeanalizowania instrukcji programowania w której szczegółowo są opisane wszystkie funkcje programowe modułu.